یکی از مهمترین بحث ها در زمینه طراحی سایت و وب ، سرعت بارگذاری و یا لود (load) سایت می باشد زیرا میزان این سرعت از نظر گوگل بسیار مهم می باشد زیرا گوگل همیشه سعی می کند که بهترین گزینه ها را برای کاربران نمایش دهد و یکی از ویژگی هایی که سایت خوب از نظر گوگل (google) باید داشته باشد سرعت بالای بارگذاری آن می باشد

چگونه سرعت سایت خود را بررسی کنیم؟

سایت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که اغلب هم نتیجه را به درستی به ما نشان می دهند ولی خب! همیشه بهتر است بریم سراغ بهترین! 🙂
یکی از بهترین سایت هایی که در این زمینه فعالت دارد سایت GTmetrix می باشد

بعد از وارد شدن به سایت در قسمت Enter url to analyze کافیست که آدرس سایت مورد نظر را بنویسد و بعد enter بزنید بعد از چند لحظه بررسی و نتیجه را به شما نمایش می دهد .

نتیجه ای همانند تصویر بالا به شما نمایش داده می شود که اطلاعاتی همچون حجم سایت در هنگام لود ، و سرعت لود سایت و همچنین در قسمت پایین به صورت جدول وضعیت فایل های لود شده در سایت را نیز برای شما نمایش می دهد .

دلیل کندی سایت چیست؟

دلایل مختلفی میتوانید در این زمینه تاثیر گذار باشند مانند :

  • سرعت لود پایین از طرف سرور (سرور و یا هاست شما سرعت پایینی دارد )
  • حجم بالای عکس ها و فایل هایی که شما در سایت استفاده نمودید
  • بازدید بالا : یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بازدید بالای سایت نیز می تواند باشد به این شکل که ممکن است سرور و یا هاست تهیه شده توسط شما توانایی دریافت حجم بازدید بالا را نداشته و سایت با کندی مواجه شود .
  • موقعیت سرور : یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در سرعت سایت موقعیت سرور نیز می باشد .
  • اگر از سیستم های مدیریت محتوایی نظیر وردپرس ، جوملا و .. استفاده میکنید ممکن است افزونه (PLUGIN) نصب شده در سایت سبب کندی سایت شود .

چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم ؟

همونطور که گفته شد سرعت سایت برای گوگل یک شاخص مهم برای نمایش سایت محسوب میشه و گوگل هم برای کاربراش سعی میکنه همیشه بهترین گزینه رو نمایش بده که شامل سایتی با سرعت بالا نیز می شه .

برای افزایش سرعت سایت بسته به نوع سایت می تونید از روش های زیر استفاده کنید که تا حد بسیار زیادی تاثیر گذاره:

افزایش سرعت سایت در سیستم های مدیریت محتوا : در سیستم های مدیریت محتوا نظیر وردپرس برای افزایش سرعت سایت می توانید از افزونه هایی که در این زمینه ارائه شده اند استفاده نمایید کافیست به قسمت افزونه ها رفته و gzip یا gzip compression را جستجو کنید . همونطور که از اسم این افزونه ها پیداست کار این افزونه ها فشرده سازی می باشد و با فشرده سازی سایت تا حد زیادی حجم سایت را کم کرده و در سرعت سایت تاثیر بسزایی دارند .

افزایش سرعت سایت با استفاده از هاست : در هاست سی پنل این امکان وجود دارد که به صورت اتوماتیک compression را فعال نمایید کافیست به منوی optimize website بروید

بعد از بازد کردن این منو صفحه ای همانند تصویر زیر به شما نمایش داده می شود .

در صفحه باز شده کافیست گزینه compress all content را انتخاب و روی update setting کلیک کنید . به این صورت محتوای سایت شما ببه صورت فشرده شما به نمایش در می آید .

افزایش سرعت سایت با استفاده از htaccess :

برای این منظور میتوانید به root هاست مورد نظر خود رفته و فایلی به نام .htaccess که در آنجا وجود دارد را باز کرده در صورت عدم وجود این فایل توجه کنید که باید در مدیریت فایل (file manager) هاست شما فایل های مخفی شده نمایش داده شوند (hidden files) برای این منظور میتوانید از روش زیر استفاده کنید :

نمایش فایل های مخفی شده (hidden files) در هاست cpanel : برای این منظور در مدیریت فایل هاست خود (file manager) روی گزینه Settings و سپس Preferences  کلیک کنید و تا صفحه ای همانند تصویر زیر برای شما به نمایش در بیاید .

در صفحه ظاهر شده تیک گزینه show hidden files (dotfiles) را بزنید و سپس save کنید .

بعد از همه این اوصاف در صورتی که همچنان فایل .htaccess وجود نداشت کافیست یک فایل با همین اسم در همان قسمت ایجاد نمایید . و سپس محتوای زیر را در آن کپی کنید تا gzip برای شما فعال شود .

# BEGIN GZIP
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css application/x-javascript application/javascript
</ifmodule>

بعد از انجام هریک از راه های بالا بهتر است یک بار دیگر به سایت GTmetrix مراجعه و سرعت سایت را تست کنید تا میزان تاثیر گذاری روش استفاده شده را مشاهده کنید .

موفق باشید…