دنیای فناوری با افزایش و سقوط فناوری های جدید با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است. اگر به صحنه توسعه تلفن همراه توجه کرده اید ، احتمالاً با یک فناوری مفید به نام Flutter برخورد کرده اید. Flutter چیست و چگونه شرکت ها می توانند از آن در پروژه های توسعه تلفن همراه استفاده کنند؟ برای درک این موضوع به مقاله زیر می‌پردازیم.

فلاتر چیست؟

Flutter یک توسعه دهنده SDK تلفن همراه منبع باز است که می تواند از برنامه های کاربردی اندروید و iOS بومی استفاده کند. Flutter از سال 2015 زمانی که گوگل آن را معرفی کرد ، وجود داشت و قبل از راه اندازی رسمی آن در دسامبر 2018 در مرحله بتا باقی ماند. از آن زمان ، صدای اطراف Flutter قوی تر می شود.

Flutter در حال حاضر 11 نرم افزار بازرگانی برتر بر اساس امتیاز دهی GitHub است. علاوه بر این ، ما قبلاً شاهد انتشار هزاران برنامه Flutter در فروشگاه های برنامه بوده ایم. یکی از قابل توجه ترین نمونه ها برنامه Xianyu است که توسط تیم Alibaba ایجاد شده است و بیش از 50 میلیون نفر از آن استفاده می کنند.

 

نحوه عملکرد Flutter

ویجت

ایده اصلی پشت Flutter استفاده از ویجت ها است. با ترکیب ویجت های مختلف ، توسعه دهندگان می توانند کل UI را بسازند. هر یک از این ویجت ها یک عنصر ساختاری (مانند یک دکمه یا منو) ، یک عنصر سبک (فونت یا طرح رنگ) ، یک جنبه طرح (مانند پد) و بسیاری دیگر را تعریف می کند.

توجه داشته باشید که Flutter از ویجت های OEM (ویجت های سازنده تجهیزات اصلی) استفاده نمی کند ، اما توسعه دهندگان با ویجت های آماده خود که بومی برنامه های Android یا iOS هستند (به دنبال Material Design یا Cupertino) ، از توسعه دهندگان استفاده می کنند. به طور طبیعی ، توسعه دهندگان می توانند ویجت های خود را نیز ایجاد کنند.

Flutter همچنین نماهایی به سبک واکنش پذیر را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. برای جلوگیری از مشکلات مربوط به عملکرد ناشی از استفاده از زبان برنامه نویسی کامپایل شده به عنوان پل جاوا اسکریپت ، فلاتر از دارت استفاده می کند. این برنامه دارت را پیش از موعد (AOT) در کد بومی برای چندین سیستم عامل کامپایل می کند.

به این ترتیب ، Flutter می تواند بدون نیاز به پل جاوا اسکریپت که شامل تغییر زمینه بین حوزه جاوا اسکریپت و قلمرو بومی است ، به راحتی با پلت فرم ارتباط برقرار کند. همانطور که می توانید تصور کنید ، کامپایل به کد بومی همچنین زمان راه اندازی برنامه را افزایش می دهد.

امروزه Flutter تنها SDK تلفن همراه است که بدون نیاز به پل جاوا اسکریپت نماهای واکنشی را ارائه می دهد. به همین دلیل است که بسیاری از توسعه دهندگان تلفن همراه آن را در پروژه های خود امتحان کرده اند.

در اینجا برخی دیگر از مزایای Flutter برای توسعه نرم افزار تلفن همراه است.

مزیت اضافی: زبان برنامه نویسی Dart

یکی از جالب ترین ویژگی های Flutter ، زبان مورد استفاده آن است: Dart. مانند دیگر سیستم هایی که از نماهای واکنشی استفاده می کنند ، Flutter درخت نمای را برای هر فریم جدید تازه می کند. برای انجام این کار ، اشیاء زیادی ایجاد می کند که ممکن است بیش از یک قاب زنده نباشند. Dart از جمع آوری زباله های نسلی استفاده می کند که برای این نوع سیستم ها بسیار کارآمد بوده است.

علاوه بر این ، دارت دارای کامپایلر “لرزش درخت” است که فقط شامل کد مورد نیاز در برنامه شما می باشد. حتی اگر فقط به یک یا دو ویجت نیاز دارید ، می توانید از کتابخانه بزرگ ویجت های آن به صورت رایگان استفاده کنید.

در نهایت ، دارت دارای مخزنی از بسته های نرم افزاری برای افزایش قابلیت های برنامه ها است. به عنوان مثال ، چند بسته ارائه می دهد که به دسترسی به Firebase کمک می کند تا توسعه دهندگان بتوانند برنامه های بدون سرور بسازند. بسته دیگری اجازه دسترسی به فروشگاه داده Redux را می دهد یا دسترسی به خدمات و سخت افزارهای پلت فرم مانند دوربین را آسان تر می کند.

 

مزیت های استفاده از Flutter

 

در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود

Flutter یک ابزار توسعه چند پلتفرمی است. این بدان معناست که توسعه دهندگان نرم افزار می توانند از کد یکسانی برای ساختن برنامه iOS و Android استفاده کنند. توسعه بین پلتفرمی بهترین روش برای صرفه جویی در وقت و منابع در طول فرایند توسعه است.

 

 

اجرای فوق العاده

Flutter به دو دلیل عملکرد فوق العاده ای را ارائه می دهد. اول ، از Dart استفاده می کند که به کد بومی کامپایل می شود. دوم ، Flutter دارای ویجت های خاص خود است ، بنابراین نیازی به دسترسی به ابزارهای نصب شده نیست. در نتیجه ، ارتباط کمتری بین برنامه و پلتفرم وجود دارد. این دو ویژگی Flutter زمان شروع سریع برنامه و به طور کلی مشکلات عملکرد کمتری را تضمین می کند.

 

 

توسعه سریع به لطف بارگیری مجدد داغ

Flutter به دلیل بارگیری مجدد ، محبوبیت زیادی در بین توسعه دهندگان تلفن همراه پیدا کرده است. بارگذاری مجدد دائمی اجازه می دهد تا تغییرات اعمال شده بر روی کد را در شبیه سازها ، شبیه سازها و سخت افزار مشاهده کنید. کد تغییر یافته در کمتر از یک ثانیه بارگیری می شود. در تمام مدت ، برنامه در حال اجرا است و توسعه دهندگان نیازی به وقت گذاشتن برای راه اندازی مجدد آن ندارند.

این امر باعث ایجاد رابط کاربری ، افزودن ویژگی های جدید و رفع اشکالات می شود. اگر برنامه ای با خطایی روبرو شد ، معمولاً می توان آن را برطرف کرد و سپس استفاده از برنامه را طوری ادامه داد که گویی هرگز اتفاق نیفتاده است. حتی اگر مجبور به بارگیری کامل برنامه شوید ، می توانید مطمئن باشید که در مدت زمان کوتاهی تکمیل شده و روند توسعه را تسریع می کند.

 

 

سازگاری

یکی دیگر از مزایای Flutter این واقعیت است که دارای ویجت های خاص خود است که منجر به مشکلات سازگاری کمتری می شود. توسعه دهندگان مشکلات کمتری در نسخه های مختلف سیستم عامل مشاهده خواهند کرد و می توانند زمان کمتری را برای آزمایش برنامه در نسخه های قدیمی سیستم عامل صرف کنند. همچنین ، می توانید مطمئن باشید که برنامه شما بر روی نسخه های سیستم عامل آینده کار می کند.

توجه: هنگامی که نسخه جدیدی از Android یا iOS منتشر می شود ، ویجت های Flutter باید به روز شوند (زیرا ابزار از ویجت های پلت فرم بومی استفاده نمی کند). شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چقدر طول می کشد تا فلاتر ابزارک های خود را به روز کند.

از آنجایی که گوگل یک کاربر داخلی گسترده از Flutter است ، تیم Flutter انگیزه زیادی دارد تا مجموعه ویجت های خود را تا جایی که ممکن است و نزدیک به ویجت های پلتفرم نگه دارد. همچنین ، ویدجت Flutter قابل تنظیم است و می تواند توسط هر کسی به روز شود. برنامه شما حتی می تواند از ویجت های جدید در نسخه های قدیمی سیستم عامل استفاده کند!

 

 

متن باز

Flutter یک فناوری منبع باز است که توسط یک جامعه فعال توسعه دهندگان احاطه شده است ، پشتیبانی می کنند ، به مستندات گسترده ابزار کمک می کنند و منابع مفیدی را توسعه می دهند. استفاده از Dart و Flutter رایگان است.