Guide to Crypto Staking: What it is, How it works, and How to Get Started

به طور کلی ، وقتی سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در رمز ارزها فکر می کنند ، به استخراج یا خرید مستقیم آن در صرافی فکر می کنند. اما stake کردن رمزارز جایگزین مناسبی برای دریافت دارایی در کیف پول است.

در حالی که “staking” ممکن است یک افزودنی نسبتاً جدید برای واژه نامه مالی باشد، برای کسانی که علاقه مند به سرمایه گذاری در رمزارز ها هستند مهم است که بدانند این چیست ، چگونه کار می کند و از چه ارزهای رمزپایه ای می توان برای بدست آوردن آن استفاده کرد.

ممکن است بهای ارزهای دیجیتال گامی فراتر از یادگیری نحوه خرید بیت کوین یا نحوه عملکرد صرافی رمزارز باشد ، اما یادگیری سرمایه گذاری در رمزارزها می تواند دانش شما را افزایش دهد و شما را به یک سرمایه گذار آگاه تر تبدیل کند.

 

Staking Coins چیست؟

stake کردن رمزارزها ، فرآیند قفل کردن دارایی های رمزنگاری شده به منظور به دست آوردن پاداش یا کسب سود است. رمزارزها با فناوری بلاک چین ساخته می شوند که در آن تراکنش های رمزنگاری تأیید می شوند و داده های حاصل در بلاک چین ذخیره می شوند.

بسته به انواع رمزارزها که با آنها کار می کنید و فناوری های پشتیبانی کننده آن ، این مراحل اعتبار سنجی “اثبات سهام” یا “اثبات کار” نامیده می شود. هر یک از این فرایندها به شبکه های رمزنگاری کمک می کند تا به اجماع برسند یا تأیید کنند که همه داده های تراکنش به آنچه که باید اضافه شود.

اما دستیابی به آن اجماع مستلزم شرکت کنندگان است. این همان چیزی است که سرمایه گذاری می کند، سرمایه گذارانی که به طور فعال دارایی های خود را در کیف پول دیجیتالی خود نگه می دارند یا قفل می کنند ، در فرایندهای اجماع این شبکه ها شرکت می کنند. در اصل ، سهامداران در حال تأیید تراکنش های بلاک چین هستند.

برای انجام این کار ، شبکه ها به سرمایه گذاران پاداش می دهند. پاداش های خاص به شبکه بستگی دارد.

شاید بتوان تصور کرد که stake کردن رمزارز شبیه به واریز پول نقد در حساب پس انداز است. سپرده گذار در حین حضور در بانک سود خود را به عنوان پاداشی از بانک دریافت می کند که از این پول برای اهداف دیگر (اعطای وام و غیره) استفاده می کند. بنابراین ، staking coin شبیه به دست آوردن سود است.

 

 

نحوه عملکرد stake کردن رمز ارزها

برای سرمایه گذار ، stake کردن در رمزارز یک فعالیت منفعل است. هنگامی که سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال دارایی های خود را در کیف پول خود می گذارند، شبکه می تواند از این دارایی ها برای ایجاد بلوک های جدید در بلاک چین استفاده کند. هرچه میزان stake کردن رمزارز شما بیشتر باشد ، احتمال انتخاب دارایی های شما بیشتر است.

اطلاعات در بلاک جدید نوشته شده و دارایی های سرمایه گذار برای اعتبارسنجی آن استفاده می شود. از آنجایی که سکه ها قبلاً داده های بلاک چین را وارد کرده اند ، می توان از آنها به عنوان اعتبارسنج استفاده کرد. سپس ، برای اجازه استفاده از این دارایی ها به عنوان اعتبارسنج ، شبکه به شرکت کننده پاداش می دهد.

 

مزایا و معایب stake کردن

از آنجا که stake کردن رمزارزها یک نوع سرمایه گذاری غیرفعال است ، نقطه ضعف کمی وجود دارد. اما در نظر گرفتن پاداش های بلاک مربوط به stake کردن سهمی  که در اختیار دارید ، و همچنین تشخیص نوسانات رمزارزها شده به طور کلی اگر ارزش سهم شما کاهش یابد، این امر بر ارزش سود سهام شما تأثیر می گذارد.

 

انواع متداول stake کردن

انواع مختلفی از رمزارزها وجود دارد که بسیاری از آنها را می توان برای کسب پاداش در نظر گرفت. در اینجا چند رمزارز و سکه وجود دارد که می توانید برای کسب پاداش در اختیار آن ها قرار دهید:

• اتریوم: اتریوم به یکی از محبوب ترین رمزارزها در بازار تبدیل شده است – هرچند که به تنهایی یک رمزارز نیست. برای stake کردن اتریوم به تنهایی حداقل 32 ETH (هر واحد اتریوم) نیاز است. پاداش ها متفاوت است ، اما انتظار می رود نرخ سود آن  5 تا 17 درصد در سال باشد.

• EOS: EOS شبیه اتریوم است زیرا از برنامه های غیرمتمرکز پشتیبانی می کند. توکن های EOS برای خود بلاک چین EOS هستند و مانند دیگر رمزارزها می توان برای کسب پاداش به آن اشاره کرد. تا اواخر آوریل 2021 ، نرخ بازده مورد انتظار  %EOS 3.2 است.

• Tezos: Tezos مانند EOS و Ethereum ، یک شبکه بلاک چین منبع باز با واحد پولی خاص خود ، با نماد XTZ است. و همچنین می توان آن را روی پلتفرم ها و شبکه های خاصی قرار داد. نرخ فعلی مورد انتظار برای سهام Tezos حدود %6 است.

 

چگونه می توان stake کردن را شروع کرد

برای شروع stake کردن در رمزارزها ، یک سرمایه گذار باید تصمیم بگیرد که در کجا و چه چیزی می خواهد سهم خود را stake بکند. در اینجا چهار مرحله ساده برای شروع وجود دارد.

1. انتخاب یک رمزارز برای stake کردن.
2. یک کیف پول دیجیتالی انتخاب کنید و دانلود کنید تا در آن رمزارزهای خود را برای stake کردن قرار دهید. این ممکن است به معنای رفتن مستقیم به وب سایت اصلی رمزارز خاص و دانلود کیف پول مربوط به آن باشد.
3. حداقل حداقل تعداد سکه مورد نیاز را خریداری کنید. برخی از شبکه ها نیاز دارند که سهامداران حداقل تعداد سکه برای شرکت داشته باشند (برای مثال ، دارندگان اتریوم باید 32 عدد داشته باشند).
4. اطمینان حاصل کنید که از قدرت محاسباتی لازم و اتصال بی وقفه به اینترنت برخوردار هستید.

با در نظر گرفتن همه چیز ، فرآیند stake کردن می تواند به طور جدی آغاز شود. از اینجا ، اکثر افراد فقط باید هر چند وقت یکبار دارایی های رمزارز خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند همه چیز آن طور که باید پیش میرود.

 

کجا می توان stake کرد

پلتفرم های متعددی وجود دارد که به کاربران امکان می دهد فرایند stake کردن را سرعت ببخشند.

پلتفرم های بزرگی وجود دارد که اکثر سرمایه گذاران رمزارزها با آنها آشنایی دارند ، از جمله Coinbase و Kraken ، که به کاربران امکان می دهد سکه ها را سهیم کنند. در مبادلاتی از این قبیل ، سرمایه گذاران باید از سود خود استفاده کنند تا از پاداش بهره مند شوند.

توجه به این نکته ضروری است که هر یک از این پلتفرم ها پیشنهادات ، قوانین و هزینه های متفاوتی خواهند داشت. ارزش وقت گذاشتن برای تحقیق در مورد چند مورد را دارد تا مطمئن شوید که اهداف شما قبل از شروع به کار با یک پلت فرم خاص مطابقت دارد.