در حالی که هنگام ارزیابی یک دستگاه وزن و اندازه هسته ها مهم است ، مولفه ای که بیشتر با آن تعامل داریم صفحه نمایش است. AMOLED در مقابل IPS کدام بهتر است؟

 

 

 

وقتی به تلفن های هوشمند و تبلت ها نگاه می کنیم ، اغلب بر هسته ها و نمایش ها و اندازه صفحه نمایش وسواس داریم. در حالی که هنگام ارزیابی یک دستگاه باید همه ابعاد آن را در نظر گرفت، مولفه ای که بیشتر از همه می بینیم – که بیشترین تعامل را با آن داریم – صفحه است. امروز ، نبرد بین LCD و LED (دیود ساطع کننده نور) – به طور خاص بین IPS و AMOLED است.

 

IPS LCD

IPS (سوئیچینگ داخل هواپیما) عمدتا برای کمک به LCD برای غلبه بر محدودیت های TFT LCD “معمولی” ایجاد شد. نمایشگرهای TFT (ترانزیستورهای فیلم نازک) به طور معمول دارای زمان پاسخگویی آهسته ای بودند که در ابتدا گیمرهای رایانه ای را که نیاز به صفحه نمایش با زمان پاسخ سریع سریع داشتند ، گرفتار می کرد ، اما در نهایت وقتی رایانه های لمسی متداول شدند ، این امر برای کاربران اصلی مشکل ساز شد.

وقتی مستقیماً جلوی یکی نشسته اید ، زاویه دید روی صفحه نمایش TFT خوب است ، اما گوشی های هوشمند و تبلت ها زوایای وسیع تری را نسبت به TFT ارائه می دهند. علاوه بر این ، تکرار رنگ و وضوح در LCD های IPS بهتر از نسخه های قبلی TFT و بیشتر فناوری های رقابتی بود. اگر می خواهید سفیدهای تمیز و روشن داشته باشید ، IPS  برای شما است!

از جنبه منفی ، LCD های IPS به نور پس زمینه قوی تری احتیاج دارند ، نیاز بیشتری به مصرف انرژی دارند و معمولاً حجیم تر (ضخیم تر) از سایر صفحه ها هستند.

 

 

AMOLED

 

AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) ارتقاء یافته به OLED (دیود ساطع کننده نور ارگانیک) است. این فناوری از ترکیبات آلی استفاده می کند که هنگام قرار گرفتن در معرض جریان الکتریکی ، نور تولید می کند (یا “منتشر می کند”). در بیشتر موارد ، این نیاز به نور پس زمینه را کاهش می دهد ، که باعث کاهش مصرف برق و حجم می شود.

نمایشگرهای AMOLED مدرن همچنین زاویه دید بهتری را ارائه می دهند و از IPS پیشی می گیرند. اگر مشکی سیاه می خواهید ، هیچ چیزی مانند پنل AMOLED نیست! با این حال ، از آنجا که تولید AMOLED دشوارتر از IPS است ، هزینه ها بیشتر است و تصاویر کاملاً واضح نیستند.

از آنجا که هر “نقطه” اساساً نور رنگی خود در یک صفحه نمایش AMOLED است ، رنگ ها بهتر و کنتراست عالی است! روشنایی هر نقطه بسته به رنگ آن متفاوت است ، بنابراین باید ملاحظاتی را در نظر گرفت تا هر نقطه رنگی به اندازه سایر رنگهای کنار آن روشن به نظر برسد. با توجه به این محدودیت ، صفحه های AMOLED به اندازه صفحه نمایش IPS در نور روز قابل مشاهده نیستند.

 

 

پیشرفت ها

پیشرفت های تکنولوژیکی هرگز آرام نمی گیرد. Super AMOLED و Super IPS در حال تلاش برای رفع نقایص اساسی هر نوع صفحه نمایش هستند. هر تکرار هر پنل کاستی ها را برطرف کرده و نقاط قوت را بهبود می بخشد.

اگر رنگ مشکی عمیق ، رنگ های پر جنب و جوش و عمر باتری عالی می خواهید ، AMOLED پنلی است که احتمالاً از آن بسیار خوشحال خواهید شد.

اگر سفیدهای روشن ، خوانایی در روز و متن و تصاویر واضح می خواهید ، IPS به احتمال زیاد مناسب تر است.

AMOLED در مقابل IPS کدام بهتر است؟ متأسفانه ، این یکی از مقایسه های “این یکی به وضوح بهتر از آن یکی است” نیست. هر کاربر نهایی تصمیمات مورد علاقه و نپسندیدن خود را به ارمغان می آورد.